Özel Film Gösterimi ve Soru&Cevap

Istanbul Unbound’da, Pera Film işbirliğiyle, Natura Urbana | Berlin'in Boş Arazileri filminin gösterimi yapılacak. Gösterime, filmin yönetmeni Matthew Gandy’le özel bir Soru-Cevap seansı eşlik edecek.

Tarih: 10 Nisan 2021 / 17.30 – 19.15

NATURA URBANA | BERLİN'İN BOŞ ARAZİLERİ
Yönetmen: Matthew Gandy
Birleşik Krallık / Almanya, 2017, 72’, renkli

Natura Urbana, savaş sonrası Berlin tarihini bitkileri üzerinden anlatıyor. Film bizi Trümmerlandschaften’in (enkaz peyzajları) eşsiz ekolojilerinden, kentin sınırlarındaki Friedrichshagen su sisteminin terk edilmiş çatılarına götürüyor. Bu yolculuk karşımıza, tüm dünyadan gelmiş ve demiryolu raylarının arasında, sokak köşelerinde ve Berlin'in boş arazilerinde kendiliğinden yetişen bitkileri çıkarıyor.
Natura Urbana’da, Berlin’in değişen bitki örtüsü, savaş zamanı yıkımı, jeopolitik bölünme ve kentsel dönüşümün son aşamasına paralel bir tarih sunuyor. Film bizi Berlin’in kaldırım taşlarının çatlaklarındaki botanik mikrokozmdan tüm şehri ayrı ekolojik bölgelerine göre haritalandırma çabalarına, eşsiz bir yolculuğa çıkartıyor.Matthew Gandy

Coğrafyacı ve kent ekolojisti Matthew Gandy aynı zamanda ödüllü bir belgesel yönetmenidir. Cambridge Üniversitesi, King’s College’ta Coğrafya profesörü olan Gandy daha önce, University College London’daki Kent Laboratuvarı’nın kurucusu ve direktörüydü. Matthew Gandy’nin kent doğası, altyapı, hastalık mekânları ve kuir coğrafyalar üzerine yayımlanmış çok sayıda eseri vardır. Yazarı olduğu kitaplar arasında Recycling and the Politics of Urban Waste (Earthscan, 1994), Concrete and Clay: Reworking Nature in New York City (MIT, 2002), The Fabric of Space: Water, Modernity, and the Urban Imagination (MIT, 2014), Nature, sexualité, et hétéropie (Eterotopia, 2015), Moth (Reaktion Books, 2016), derlediği kitaplar arasında The Return of the White Plague: Global Poverty and the 'New' Tuberculosis (Verso, 2003), Urban Constellations (Jovis Verlag, 2011), The Acoustic City (Jovis Verlag, 2014) ve The Botanical City (Jovis Verlag, 2020).