ana resim

Bir Geleneğin Anatomisi

Robert Kolej'in 150 Yılı 1863 – 2013

15 Haziran - 31 Ağustos 2013

İstanbul’daki en köklü ve saygın eğitim kurumlarından biri olan Robert Kolej’in 150. kuruluş yıldönümü nedeniyle, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Robert Kolej işbirliğiyle hazırlanan Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 yılı 1863 – 2013 sergisi İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonundaydı...

Robert Kolej, eğitimin evrensel değerine inanan Cyrus Hamlin ve Christopher R. Robert tarafından Birleşik Devletler sınırları dışında 1863’te kurulan ve halen devam eden ilk Amerikan okuludur.150 yıllık tarihinde devrimlere, savaşlara, depremlere, yangınlara, salgın hastalıklara tanık olan Kolej, kapılarını tek bir gün kapatmadan bugünlere geldi.

Dördü Bulgar olmak üzere yedi başbakan, sayısız devlet adamı, yazar, sanatçı, müzisyen, tiyatro oyuncusu, sporcu, iş adamı, mühendis, doktor, hukukçu ve eğitimcinin mezun olduğu Kolej, her ne kadar zaman zaman mali kaynak yetersizliği ve binaların ihtiyaca cevap vermemesi gibi nedenlerle standartlarını korumakta zorlansa da, diğer okullara daima örnek oldu. Robert Kolej bugün hâlâ ülkedeki en iyi eğitim olanaklarından birini sunuyor. Eğitimde mükemmelliğe ulaşma çabasının yanı sıra, ülkede, bölgede ve dünyada da etkin bir rol oynamaya çalışıyor.

Bebek’te küçük bir binadan başlayarak Rumelihisarı’ndaki görkemli yerleşkeye, son olarak da Arnavutköy yamaçlarındaki bugünkü konumuna kadar gelen Robert Kolej,  görülenden çok daha fazla yol kat etti,  her dönemde kendisine yeni bir hedef belirledi.

Küratörlüğünü Cem Akaş’ın yaptığı; Robert Kolej Arşivi, Columbia Üniversitesi Nadir Kitap & Elyazmaları Kütüphanesi ve özel koleksiyonlardan derlenen sergi, Kolej’in 150 yıllık ilginç tarihinin yanısıra, İstanbul’un eğitim, kültür, sosyal ve entellektüel yaşamına da ışık tuttu.

Paylaş

 

sergi resim sergi resim sergi resim

Sergi Kataloğu

art shop

Bir Geleneğin Anatomisi
Robert Kolej'in 150 Yılı 1863-2013

İncele