ana resim

Cumhuriyet

Yeni İnsan Yeni Hayat

11 Aralık 2013 - 17 Mayıs 2014

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Cumhuriyet’in 90. yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin yaratılış mucizesine ışık tutan bir sergiye ev sahipliği yapıyor; “Cumhuriyet: Yeni İnsan Yeni Hayat”.

Aykut Köksal ve Turan Tanyer'in danışmanlığında, Ekrem Işın'ın küratörlüğündeki sergi, 1930’lardan başlayarak, Cumhuriyet’in gururlu ve coşkulu bilim insanlarının, entelektüellerinin ve diğer meslek mensuplarının elele vererek oluşturduğu bir yeniden doğuşa tanıklık ediyor.

Işın’ın, sahne sanatları, müzik, mimarlık, arkeoloji, edebiyat ve sosyal mekan alanlarından seçerek bizlerle buluşturduğu Muhsin Ertuğrul, Ahmed Adnan Saygun, İlhan Usmanbaş, Sedad Hakkı Eldem, Turgut Cansever, Halet Çambel, Oktay Rifat ve Georges Karpiç sorgulayan, araştıran, keşfeden, kurgulayan ve ‘Yeni Hayat'ı yaratan ‘Yeni İnsan’ı örnekliyorlar.

İstanbul Araştırmaları Ensitüsü sergi salonlarında yer alan Cumhuriyet’in yarattığı “Yeni Hayat”a doğru “Yeni İnsan”ın yaptığı tarihsel yolculuğu, fotoğraflar, afişler, çizimler, resim, kitap ve belgelerle ele alan “Cumhuriyet: Yeni İnsan Yeni Hayat” sergisi 17 Mayıs 2014 tarihine kadar açık kalacak.

Paylaş

 

sergi resim sergi resim

Sergi Kataloğu

art shop

Cumhuriyet: Yeni İnsan Yeni Hayat

İncele