Elektronik Kaynaklar

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu

Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisinin daha geniş kitlelere tanıttığı, bugüne kadar araştırmacıların özel bir izin prosedürüyle, parça parça kullanabildikleri Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’nun tamamını erişime açtık. Artık 626 cilt ve 1311 eserden oluşan koleksiyona dijital kütüphane kataloğumuz üzerinden erişebileceksiniz. Araştırmacıların evlerine kapanmak zorunda kaldığı salgın günlerinde, Osmanlı entelektüel, sosyal ve kültürel hayatının farklı unsurlarına dair, bir kısmının başka nüshası bulunmayan çok zengin kaynaklar sunan bu koleksiyonun hem Osmanlı tarihçilerine hem de Osmanlı tarihine ilgi duyan takipçilerimize faydalı olacağına inanıyoruz.
Koleksiyona ulaşmak için tıklayın!

 

BiblioPera – Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı

BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı, İstanbul Beyoğlu'nda 9 uluslararası araştırma merkezinin iş birliği projesidir. Kütüphane toplu kataloğunun omuzlarında yükselen BiblioPera, araştırma merkezi kütüphanelerinin çok dilli koleksiyonlarını bir araya getirir ve Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimlerde araştırma ve etkinlikler için yeni bir iş birliği platformu yaratır.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi tarafından yürütülen, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, SALT Araştırma, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Hollanda Araştırma Enstitüsü, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, Orient-Institut Istanbul, İsveç Araştırma Enstitüsü ve Yunanistan Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro’nun ortaklığında geliştirilen BiblioPera’ya ulaşmak için tıklayınız.

 

JSTOR (Journal Storage)

JSTOR'un iki temel hedefi, tüm önemli bilim yayınlarını içeren, güvenilir bir arşiv oluşturmak ve bu yayınların geniş ölçüde ulaşılabilir olmasını sağlamaktır. JSTOR veritabanı arşiv niteliğinde olup, koleksiyonlarında bulunan dergilerin ilk sayılarına kadar ulaşmak mümkündür. Ancak son üç yılda çıkmış yayınlara ulaşma olanağı yoktur. Enstitümüz yaklaşık 600 dergiden oluşan Art& Science koleksiyonlarına abonedir.
'JSTOR' veritabanına ulaşmak için tıklayınız.

 

Oxford Reference Library

Oxford Reference Library;  Tarih, Arkeoloji, Sanat, Edebiyat, Müzik, Hukuk gibi 25 temel konu başlığı altında, Oxford University Press sözlükleri  ve ansiklopedilerini bir araya getiren dijital bir veri tabanıdır. Yıl içerisinde, yeni yayınlar ve baskılar referans kütüphanesi içerisinde güncellenir.
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde erişebileceğiniz veri tabanına ulaşmak için tıklayınız.

 

The Index of Medieval Art

Princeton Üniversitesi’nden Charles Rufus Morey’nin girişimiyle 1917’de temeli atılan The Index of Medieval Art’ın eşsiz sanat koleksiyonu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi’nde araştırmacıların erişimine açıldı. Batı Avrupa’dan Bizans coğrafyasına ait üretimlere uzanan geniş ana arşiv, özellikle son yıllarda Ermeni, Kıpti, Süryani kültürlerinin de üretimlerini içeriğine dahil ediyor. Birinci yüzyıldan on altıncı yüzyıla kadar üretilmiş, üretim mecrası, üretim yeri ve ikonografik olarak sınıflandırılmış yüz binin üzerinde eseri taramayı mümkün kılan veritabanını bu adresten inceleyebilirsiniz.