YILLIK: Annual of Istanbul Studies Erken Kariyer Makale Ödülü

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, alanlarında yenilikçi çalışmalar yürüten ve kariyerlerinin başında olan araştırmacıları desteklemek için, YILLIK: Annual of Istanbul Studies Erken Kariyer Makale Ödülü’nü başlatıyor. Her sene bir makaleye verilecek olan ödülün kazananı, YILLIK: Annual of Istanbul Studies’de yayınlanmak üzere gönderilmiş ve hakemleri tarafından ödüle aday gösterilen makaleler arasından, YILLIK: Annual of Istanbul Studies Danışma ve Yayın Kurulları tarafından seçilir.

Ödül, disiplin ve tarihsel dönem gözetmeksizin İstanbul araştırmalarına yeni bir açılım kazandırabilecek, metodolojik olarak güçlü, yeni tartışmaları tetikleme potansiyeli barındıran, önemli bir konuda ve iyi bir dille yazılmış, İngilizce veya Türkçe makalelere verilir. 

Ödüle aday gösterilecek makale yazarlarının doktora öğrencisi olmaları, ya da doktoralarını son 5 sene içinde savunmuş olmaları gerekir. Yazarların bağlı oldukları üniversite Türkiye’de ya da başka bir ülkede olabilir, adaylar için vatandaşlık kıstası yoktur. Yazarlar makalelerinin daha önce herhangi bir dilde yayımlanmamış olduğunu ve YILLIK: Annual of Istanbul Studies’de özgün bir eser olarak yayımlanacağını taahhüt eder.

Kazanan makale, 3000 TL para ödülü ve YILLIK: Annual of Istanbul Studies’in basılı kopyasına 5 yıl boyunca abonelikle ödüllendirilir.

Ödül Sahipleri

2022:  Orçun Can Okan –  Projections of Xenophobia: The Capitulations, Employment, and Anglo-Turkish Relations in the 1920s

2021: Ezgi Dikici – Eunuchs and the City: Residences and Real Estate Owned by Court Eunuchs in Late Sixteenth-Century Istanbul

2020: Akif Ercihan Yerlioğlu – “‘May Those Who Understand What I Wrote Remember This Humble One’: Paratextual Elements in Eighteenth-Century Ottoman Medical Manuscripts”

2019: Nilay Özlü – “Silent Guardians of the Regime: The ‘Lost’ Police Stations of the Topkapı Palace