52. Kütüphane Haftası

Söyleşi: Dünü ve Bugünü ile Evrenin Göz Bebeği,
Efsanevi İstanbul Yarımadası
Haldun Hürel

Paylaş

02 Nisan 2016 / 15:00 - 17:00 Geçmiş Aktivite

Dünyanın en önemli tarih alanlarından birisine ev sahipliği yapan eski Yarımada’yı, yaşadığı bütün serüvenleriyle birlikte, oldukça hacimli ve ayrıntı zenginliğini yansıtabilecek tek bir kitaba sığdırabilmenin olanaksızlığı ortadadır. Yarımada’nın uzun ve heyecan dolu geçmişi, değil böyle bir kitaba, “her biri tuğla kalınlığında 70 cilde” sığmayacak denli zengin anılarla doludur. Şairin dediği gibi, “sade bir semtini bile sevmenin bir ömre değer” olduğu İstanbul’un görece küçük bir ilçesini, “Tarihi Yarımadası”nı anlatmak bir ömre değil, nice ömürlere sığmaz...

Biz eğer bugünkü Yarımada’nın tarihi zenginliğinden övünç duyabilecek bir donanıma, sevgiye, bilgiye sahip olmaya gayret ediyor ve bunu her fırsatta gözler önüne sermeye çalışıyorsak, bunun temelinde ve içgüdüsel labirentlerimizin kuytularında, belki de geçmiş yıllarda bu “hüzünlü ve yorgun” şehrimizin tarihine karşı sergilediğimiz duyarsızlığımızın, sayılamayacak denli çok Osmanlı ve Roma miraslarını göz göre göre yok etmemizin ve bütün bu yapılanları adeta hiçe sayarak “meşrulaştırmamızın” içten içe “affedilmesi arzusu vardır.

Haldun Hürel hakkında
Haldun Hürel, 1949 yılında Trabzon'da doğdu. Hırkai-Şerif İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu'nda okudu. Yüksek öğrenimini; Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Seramik Bölümü'nde okudu.15 yıl seramik modelciliği yaptı. 60'lı yıllardaki Rock Müzik akımı , onun ailesini tepkisine rağmen, müziğe yöneltti. Kardeşleriyle birlikte, Üç Hürel topluluğunu kurdu. Marmara, Bahçeşehir Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Halen  İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde dersler veriyor. Derslerinin konusu İstanbul ve sanat tarihi. Aynı zamanda yazar olan Haldun Hürel'in ilk kitabı, “Ölerek Yaşıyorum” 2004 Mayıs ayında Dharma Yayınları'ndan yayımlandı.

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.