Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye

Origami ile 3 Boyutlu Kitap Ayracı

Paylaş

31 Mart 2021 / 19:00 - 20:00 Geçmiş Aktivite

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 57. Kütüphane Haftası kapsamında Pera Öğrenme iş birliğiyle çevrimiçi sergi turu ve atölye etkinliği sunuyor. Hafıza-i Beşer, Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisini dijital ortamda, küratör K. Mehmet Kentel’in anlatımıyla 3 boyutlu olarak gezen katılımcılar eserler hakkında bilgi ediniyor. Sergi kapsamında, insanlığın, elyazmalarında maddeleşmiş, ilahi ve dünyevi, çok dilli ve dinli, kentli ve köylü, eşsiz ve sıradan, bazen çok yabancı bazen de tanıdık, parçalı, noksan ama her zaman ilham verici hafızasını inceliyoruz. Ardından atölyede, katlama sanatı tekniğini kullanarak üç boyutlu kitap ayracımızı tasarlıyoruz. Elimizde bulunan gazete, dergi, kitap gibi günümüz basılı malzemelerinin sayfalarından kelimeler ve cümleler kesip tasarımımıza ekliyor, renkli kalem ve boyalarla desenler çizerek kitap ayracımızı tamamlıyoruz.

İlişkili Sergi: Hafıza-i Beşer, Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler

Malzemeler
Makas
Yapıştırıcı (Silikon tabancası, beyaz tutkal, uhu, çift taraflı bant vb.)
Kalem
10x10 cm veya biraz daha büyük kare kağıtlar (Renkli dosya kağıtları, desenli dergi sayfaları gibi istenilen parçalar kullanılabilir.)
Çubuk (İsteğe bağlı, kalın kağıtlarda katlamayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılabilir.) 

Eğitmen: Ebru Rato
Yaş: 18 yaş ve üzeri herkes
Süre: 1 saat
Kontenjan: 25 kişi 

Atölye başına katılım bedeli: 25 TL

Pera Müzesi Öğrenme Programları işbirliğiyle Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinlikte, rehber eşliğinde yapılan çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik atölye çalışması yapılacaktır.
Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir.
Katılımcıları görmek ve kişiye özgü yönergeler verebilmek amacıyla kameranızın ve mikrofonunuzun açık olması gerekmektedir. Bilet alan her katılımcı bunu kabul etmiş sayılır.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr