Konuşma

İşgal İstanbul’unu Yeniden Düşünmek: Tarihyazımı ve Kamusal Tarih

Paylaş

28 Nisan 2023 / 18.30 Geçmiş Aktivite

Daniel-Joseph MacArthur-Seal
Gizem Tongo

Moderatör: K. Mehmet Kentel

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün güncel sergisi Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918⁠⁠–⁠⁠1923’ün küratörleri Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo, İstanbul’un işgal dönemine dair yeni çalışmaları, perspektifleri ve bunların sergide nasıl temsil edildiğini tartışıyor. 

Etkinlik ücretsizdir ve yerler sınırlıdır. Rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili Türkçedir.

Daniel-Joseph MacArthur-Seal Hakkında
Geç Osmanlı ve erken cumhuriyet İstanbul’u üzerine çalışan bir tarihçi ve British Institute at Ankara’nın Yardımcı Direktörü’dür. Doktorasını 2015 yılında Cambridge Üniversitesi’nden almış, I. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında Britanya’nın İskenderiye, Selanik ve İstanbul’u işgalini karşılaştırdığı tezi Britain’s Levantine Empire, 1914–1923 başlığıyla (Oxford University Press, 2021) yayımlanmıştır. MacArthur-Seal, 2014–2017 yılları arasında British Institute at Ankara’da doktora sonrası araştırmacı olarak bulunmuş, yirminci yüzyılın ilk yarısında Birleşik Krallık-Türkiye ilişkileri üzerine bir araştırma projesinde yer almış, proje From Enemies to Allies: Turkey and Britain, 1918–1960 (Routledge, 2022) başlığıyla yayımlanmıştır. 2017–2019 arasında Hong Kong Baptist Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmış, iki dünya savaşı arası dönemde Türkiye ve Doğu Asya arasındaki afyon ticareti üzerine araştırma yapmıştır. Bunun dışında işgal İstanbul’unda gece hayatı, eğlence, seks işçiliği ve polislik üzerine makale ve kitap bölümleri yazmış, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün 2023 sergisi Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918⁠–⁠1923 sergisinin eş küratörlüğünü üstlenmiştir.

Gizem Tongo Hakkında
Geç Osmanlı dönemi üzerine çalışan bir kültür ve sanat tarihçisidir. Doktorasını Oxford Üniversitesi Oriental Studies bölümünde ve St John’s Koleji’nde Lord Dulverton bursiyeri olarak tamamlamıştır. Ardından, önce Oxford Üniversitesi’nde daha sonra da British Institute at Ankara’da doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. Araştırmaları, Oxford Üniversitesi, British Society for Middle Eastern Studies, Barakat Trust, Gulbenkian Vakfı, the Orient-Institut Istanbul, Hrant Dink Vakfı ve Fransa’daki Research Centre of the Historial de la Grande Guerre gibi kuruluşlar tarafından desteklenmiştir. Çeşitli makaleleri akademik dergilerde ve derleme kitaplarda yer almış, yakın zamanda Daniel-Joseph MacArthur-Seal ile beraber hazırladığı Mütareke Dönemi İstanbul’u Kaynakçası adlı bir kitap yayımlanmıştır. Akademik çalışmaları dışında sergilerde de görev alan Tongo, 2019 yılında Salt Galata’da açılan Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı adlı serginin küratörlerinden biri olmuş ve yakın zamanda İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan Meşgul Şehir: İşgal İstanbul'unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918⁠–⁠1923 adlı sergiyi Daniel-Joseph MacArthur-Seal ile birlikte hazırlamıştır. Oxford Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Victoria and Albert Müzesi gibi kuruluşlarda dersler veren Tongo, aynı zamanda British Institute at Ankara’nın onursal üyelerinden biridir.