Küratörle Sergi Turu

Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler

Paylaş

03 Aralık 2019 / 18:30 Geçmiş Aktivite

Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisini, serginin küratörü K. Mehmet Kentel ile gezin. İnsanlığın elyazmalarında maddeleşmiş, ilahi ve dünyevi, çok dilli ve dinli, kentli ve köylü, eşsiz ve sıradan, bazen çok yabancı bazen de tanıdık, parçalı, noksan ama her zaman ilham verici hafızasının kapılarını aralayan sergideki yazmaların hikâyelerini ve Osmanlı gündelik hayatından detayları keşfedin.

Hafıza-i Beşer, Van Kalesi’ni beklerken yazma kopyalamaya fırsat bulan muhafız İbrahim Ağa’yı, divanı elden ele gezmiş Zübeyde Hanım’ı, kendi yazmasını düzelten Fransa Sefiri Yirmisekiz Çelebi Mehmed Efendi’yi, esere “yazan yanlış yazmış” diye müdahale eden Kilisli Rıfat'ı, yazdıkları ayıplanmış, yasaklanmış ama kulaktan kulağa anlatılmış Enderunlu Fâzıl’ı, yazmayı koruması için yazılmış “Ya Kebikeç” duasını, bunu umursamadan karnını doyurmuş kâğıt kurdunu ve yüzlerce meşhur ya da isimsiz yazarı ve okuru bir arada düşünüyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’ndan bir seçkiyle metinler, objeler ve zamanlar arasında bir yolculuğa çıkan sergi, elyazmaları üzerinden Osmanlı toplumunda çok dillilik, gündelik hayat, tıp, evren ve zamanın bilgisi, toplumsal cinsiyet ve cinselliğin izlerini sürüyor, İstanbul’un tarihsel coğrafyasının yazmalar aracılığıyla nasıl yeniden yaratılabileceğini gösteriyor.

K. Mehmet Kentel hakkında
Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisinin küratörü K. Mehmet Kentel, doktorasını 2018 yılında University of Washington’dan, “Assembling ‘Cosmopolitan’ Pera: An Infrastructural History of Late Ottoman Istanbul” başlıklı teziyle aldı. Hâlihazırda İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Araştırma Projeleri Yöneticisi olarak çalışan Kentel, 2017 yılında ANAMED’deki Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratı’nın Karikatürleri sergisinin danışmanlığını ve metin yazarlığını yapmıştı.

Etkinlik dili Türkçedir. Etkinlik ücretsizdir, katılımcı sayısı sınırlıdır. Rezervasyon için: resepsiyon@iae.org.tr