Çevrimiçi Konferans

Bir İmparatorluğun Sesi

Paylaş

02 Aralık 2020 / 18:00 Geçmiş Aktivite

Bizans’ın başkentindeki müziğin farklı yönleri hakkında bildiklerimiz, başta Konstantinopolis’teki atölyelerin tarzını taşıyan yazmalar olmak üzere çeşitli kaynaklardan geliyor.

Echos of an Empire (Bir İmparatorluğun Sesi), müzik aletlerinin zengin bir tasvirini barındıran yazmalarda yer alan minyatürlerin yanı sıra günlük yaşam nesnelerini de içeren Bizans’a ait görsel kaynaklar üzerine bir çalışma olarak tanımlanabilir. Betimlemelerdeki konular, saray törenlerinden antik mitoloji ve Hristiyanlığa ilişkin konulara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip.

Bizans İmparatorluğu'nda günlük yaşamda varlık gösteren müziğe yapılan göndermeleri yorumlamak için bu konuşmada, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi iş birliğiyle Koç Üniversitesi - Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) ve Atina Müzik Dostları Derneği tarafından yürütülen Bizans Müzik Aletleri Projesi’nden elde edilen veriler temel alınarak müzik aletlerinin ikonografisine özel bir vurgu yapılacaktır.

Antonios Botonakis, Koç Üniversitesi - Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

Etkinlik dili İngilizcedir, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Youtube kanalı üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecektir.

Görseller

  1. “Davud'un düğünü” betimli metal tabak, Lefkoşa Müzesi, J. 452, 7. yüzyıl.
  2. “Nikephoros Phokas’ın Konstantinopolis’e girişi” sahnesini betimleyen minyatür, Skylitzes, Synopsis Historia, Madrid nüshası (Vitr/26/2), fol. 145r, 12. yüzyıl.
  3. “Darius'un (Dareios) temsilcilerinin Büyük İskender'e saygılarını sunması” sahnesini betimleyen minyatür, İskender Romansı, Ven. Inst.Gr. 5, fol. 35r, 14. yüzyıl.